Vzbudil jsem s klasickou nechutí v očekávání nadcházejícího dne.  Byl jsem osmnáctiletý puberťák, který vylezl ze střední zemědělské školy, kteroužto vystudoval ani nevěděl proč. Patrně kvůli přání rodičů, pokud se tedy moje mysl matně pamatovala. Myslím, že v tom roce 1986, kdy se o mém budoucím směřování rozhodovalo, sehrála jistou roli matčina věta ,,zemědělství je perspektivní obor a jistota.“

A tak jsem v srpnu o čtyři roky později, v lehce zmateném období roku 1990, nastoupil do  JZD Veltruby jako traktorista. Původně jsem měl nastoupit do vedlejšího JZD jako agronom, ale to bych nesměl dát přednost vodním radovánkám na Vltavě, kde jsem se sice naučil kouřit cigarety značky Mars, ale právě v onom mezidobí mi mírně exponovanější pozici agronoma vyfoukl nevědomky kamarád.

No zkrátka, poté co matka zapojila veškeré konexe, jsem byl nakonec nejen já, rád za traktoristu.

Již můj první den předznamenal, jakýže traktorista asi budu. Poté co mi vedoucí předal můj traktor s tím, abych vyndal baterii a dal ji na nabíječku, jsem se jal tři hodiny chodit okolo traktoru předstíraje za prvé, že na tom makám a za druhé, že vím, kde baterie na traktoru je. Padlo na to osm marsek.

Samozřejmě bylo nasnadě, že se konfrontaci s dotazem, jestli už je baterie nabitá, nevyhnu.

A nevyhnul. Prostě klasika, trapas, puky na montérkách se mi studem málem narovnaly. A tak mi v podobném duchu v JZD plynuly dny. Občas jsem zanechal na poli nářadí, občas mi došla nafta, občas jsem něco naboural. O množství zpřetrhaných kabelů spojujících traktor s valníkem ani nemluvě.

Ono upřímně, mému počínání se ani nebylo moc co divit. Neměl jsem kde brát. Byl jsem kluk z města. Auto jsme neměli poté, co otec v afektu, nechal stát inspektora autoškoly na křižovatce, když neunesl jeho poznámku o tom, aby si nepletl řadící páku s krumpáčem a škola jako taková mému technickému obrození, také moc nepřispěla.  

A tak přišel ten den, den kdy jsem se vzbudil s onou nechutí. Dnes mě čeká technická v Ovčárech. Na to zase padne Marsek. Vybaven dostatečnými tabákovými zásobami z místního stánku PNS, jsem byl nejprve proškolen kolegy traktoristy ve Veltrubech.

,,Hele nejdřív musíš vypustit olej z motoru, poučoval kolega. Tady je výpustnej šroub!“               

,,Jasný,“ přikyvoval jsem navenek frajersky, uvnitř však zelený strachem. Jeho vysvětlování postupu odvzdušňování motoru, jsem už vůbec nevnímal. ,,Je Ti všechno jasný?“ zeptal se ještě na závěr školitel.

Nastal čas vydat se do Ovčár a pokusit se zdolat Zikkurat.

Dal jsem cígo a vyrazil. Pětikilometrový přejezd po polní cestě mezi JZD bylo to nejlepší ze zbytku dne. Přijel jsem do Ovčár a našel garáž s onou podélnou dírou v zemi, kde měla probíhat moje zkouška dospělosti. Jedno cigáro na kuráž a šel jsem na to. To dám, to dám. Vypustit olej z motoru. Aspoň tohle. Koneckonců to bylo to jediné, co jsem si aspoň trochu pamatoval. Našel jsem 15tku klíč a nasadil na šroub. Povoloval jsem šroub a přemýšlel, jakpak, že Ti zkušenější svádí vytékající olej z otvoru do nádob ležících podél oné díry. Přemýšlel jsem nad tím tak usilovně, že jsem ani pořádně neslyšel podivné PLOP, kdy patnáct litrů špinavé mastné tekutiny vyrazilo šroub z poslední části závitu a v podobě nově objeveného ropného naleziště se začalo drát ven, barvíce podlahu, ponky a ostatní stroje na slušivě černo.

Stál jsem v té apokalypse neschopen slova a v době, kdy jsem si nedokázal představit, že by to mohlo, být ještě horší, se to stalo. Můj zrak padl na člověka, který akorát otevřel dveře a přišel z vedlejší dílny. Změřil si mě pohledem a bylo mu naprosto jasné s kýmpak, že má tu čest.

Mě nic neřekl. Jen se otočil směrem k dílně a zavolal.

,,Chlapi, pojďte se sem na něco podívat!“  Pak už to jelo. Přišlo asi dvacet lidí, nejlepších hodnotitelů soutěže Traktoristar. 

Už si nepamatuju, žádnou z hlášek, které tam padly, radši jsem je vytěsnil, ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. V technické jsem už nepokračoval. Stejně bych ji nikdy nedokončil. Tu dodělali povolanější.

Já dostal kolečko, lopatu, savou látku perlit a pokyny k úklidu, který už jsem vcelku zvládnul. Nakonec jsem se s nimi rozloučil i s úsměvem, poučen nejen o tom, jak se vyměňuje vzduchový filtr, ale i o platnosti rčení, ševče, drž se svého kopyta.

A tak po tom, co mi pár let opravdu dělaly společnost zejména lopata s kolečkem, jsem nakonec velmi rád, že jsem se posunul k oboru a k takové práci, kde snad škodím svému okolí, o něco málo méně.  Každopádně na mé působení v JZD, dnes už s láskou a úsměvem, vzpomínám.


Nepublikováno: Napsáno v roce 2017 jako první text na kurzu psaní

Egon: ,,Hele Duchoni, neměli bysme to nějak sdílet? Víš kvůli tomu - jak se tomu sakra jenom...., jo, většímu dosahu," přemýšlí Egon nahlas. Duchoň, ,,opéká si buřta, těší se na tu mastnotu, co mu za chvíli poteče po bradě a co ji zapije pivem a je mu to z duše buřt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *